Logo Bolkow24h.pl
Reklama

I posiedzenie Rady Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów

To ważny, historyczny moment i jesteśmy pewni, że ciąg dalszy owocnej współpracy w dążeniu do uzyskania statusu Światowego Geoparku UNESCO - mówi Monika Cychowska-Nowak dyrektor Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.

© Materiały prasowe / LGD Partnerstwo Kaczawskie

Pierwsze posiedzenie Rady odbyło się 20 września br. w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie. Przewodniczącym powołanej Rady Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów został Pan Emilian Bera, Burmistrz Miasta Jawora, natomiast Zastępcą – Pani Marzena Szkutnik, przedstawiciel Gminy Pielgrzymka i członek Zarządu LGD Partnerstwo Kaczawskie.

Przypomnijmy, że Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów to obszar 14 gmin: Bolków, Jawor, Jeżów Sudecki, Legnickie Pole, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Ruja, Świerzawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja wiejska, Miasto Wojcieszów, Miasto Złotoryja. A wniosek aplikacyjny o włączenie regionu do Światowej Sieci Geoparków UNESCO Stowarzyszenie Kaczawskie złożyło w 2019 r.

Dwa lata temu odbyła się misja ewaluacyjna, podczas której przedstawiciele UNESCO sprawdzali czy region spełnia poszczególne kryteria, które decydują o przynależności do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Od kilkunastu miesięcy skrupulatnie wdrażane są rekomendacje Światowego Komitetu Geoparków UNESCO. W najbliższym czasie zostanie złożony końcowy raport, a na decyzję będzie trzeba poczekać do 2024 r.

Podczas spotkania Pani Monika Cychowska-Nowak przedstawiła uczestnikom działania, które zostały zrealizowane od momentu misji ewaluacyjnej oraz od otrzymania oficjalnego raportu od Światowego Komitetu Geoparków UNESCO z rekomendacjami do wdrożenia. Są to działania zarówno Stowarzyszenia Kaczawskiego, Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie", ale również działania partnerskich gmin oraz organizacji pozarządowych z terenu Geoparku KWW m.in. Fundacji Heron, Towarzystwa Miłośników Bolkowa, Stowarzyszenia Ziemia Aktywnych, Turystyczna Lubiechowa i.in - które prężnie działają spełniając rekomendacje UNESCO.

Kiedy dowiemy się czy region dołączy do Światowej Sieci Geoparków UNESCO?

Prawdopodobnie już w 2024 r. Byłby to wielki prestiż i sukces. Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko unikatowe dziedzictwo geologiczne, ale też wyjątkowa przyroda, dziedzictwo kulturowe, a przede wszystkim niezwykli ludzie. Zaangażowani oraz świadomi piękna i wartości swojego regionu.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.