Logo Bolkow24h.pl
Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Jaworze przygotowało seminarium z udziałem historyków. Natomiast w Bolkowie w piątek i niedzielę odbyły się uroczystości.

© Materiały prasowe / Burmistrz Bolkowa

W Bolkowie już w piątek wystawą pod Galerią Historyczno-Artystyczną rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na płycie bolkowskiego rynku zaprezentowano wystawę zdjęć upamiętniających bohaterów walki o niepodległą Polskę. Wystąpienie na tę okoliczność wygłosił również Roman Sadowski - przewodniczący Rady Powiatu. W Galerii odbyło się otwarcie wystawy pn. "Żołnierze Wyklęci Podziemie Niepodległościowe 1944-1963" i miała miejsce projekcja filmu "Dzieci Kwatery Ł". Wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego miały miejsce również w niedzielę w kościele Parafialnym w Bolkowie.

Z  kolei z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Regionalne w Jaworze przygotowało seminarium z udziałem historyków, które składa się z trzech części.

Pierwszą pt. "Dlaczego wyklęci. Wprowadzenie" prowadził w sobotę Piotr Pacak - regionalista, dziennikarz. Drugą w niedzielę pt. "Prześladowania" prezentował Władysław Woźniakiewicz - historyk. Ostatnia część pt. "Aparat represyjny w Jaworze" zaprezentowana została przez Mirosława Szkiłądzia - kustosza muzeum.

"Utworem „Rozszumiały się wierzby płaczące” w wykonaniu trębacza, wojskowego, pana Jacka Jarząbka, upamiętniamy dziś Żołnierzy Wyklętych" - podało w poniedziałek rano Muzeum Regionalne w Jaworze i dodało, że "piosenka popularna w czasie II wojny światowej, stała się symbolem polskich partyzantów".

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Współautor wystawy
Współautor wystawy9 maja 2021 o 08:31
Ciekawy artykuł lecz tylko jedna istotna rzecz się nie zgadza. Na płycie rynku wystawę organizowali Bolkowscy Patrioci (grupa non profit) a w ujęciu opisanym powyżej burmistrz.
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.