Logo Bolkow24h.pl
Reklama

Ponad 4,9 tys. szczepień przeciw COVID-19 wykonano w powiecie jaworskim

W powiecie jaworskim wykonano ponad 4,9 tys. szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,7 tys. drugą dawką. W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia dla pacjentów przewlekle chorych.

© Materiały prasowe / PAP

Na rządowych stronach poinformowano w poniedziałek, że w powiecie jaworskim podano dotychczas 4 913 dawek szczepionki – 3 146 pierwszej i 1 767 drugiej. Pierwszą dawką zaszczepiono więc 6% mieszkańców powiatu jaworskiego, a dwie dawki otrzymało zaledwie 3% mieszkańców powiatu.

Szczepienia w Jaworze rozpoczęły się 29 grudnia 2020 r. Pierwszą jaworzanką, która przyjęła szczepionkę jest prezes JCM dr Joanna Madejczyk-Białowąs.

Łącznie na Dolnym Śląsku szczepionkę przeciwko COVID-19 podano 384 842 razy, w tym 135 892 pacjentów otrzymało drugą dawkę. W całym kraju to ponad 4,5 mln szczepień, z czego ponad 1,6 mln drugą dawką.

Po iniekcjach zgłoszono 4 740 niepożądanych odczynów, w tym w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, zutylizowano 5 769 dawek.

Do grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, zakwalifikowano tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby osoby te otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.

Od poniedziałku szczepione są osoby poniżej 69 lat, które są dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawane wentylacji mechanicznej, pacjenci przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, jak również osoby, które rozpoczęły chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 r., albo u których zdiagnozowano nowotwór, ale nie podjęto jeszcze leczenia.

Jeśli chodzi o miejsce, gdzie przeprowadzane będzie szczepienie tych osób, to dializowani pacjenci otrzymają zastrzyki w centrach dializ, onkologiczni, którzy nie przebywają w szpitalach – w populacyjnych punktach szczepień, a hospitalizowani na miejscu w centrach onkologii. Z kolei osoby mechanicznie wentylowane, które nie są w stanie przyjąć szczepienia stacjonarnie w punkcie szczepień ze względu na stan zdrowia, zaszczepieni będą w domu przez zespół wyjazdowy.

Pacjentów z chorobami przewlekłymi nie obejmuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli oni zakażenie SARS-CoV-2.

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

marara
marara16 marca 2021 o 10:49
Czy można poznać dane ile szczepień wykonano w punktach szczepień w Jaworze i w pozostałych miejscowościach powiatu jaworskiego?
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.