Logo Bolkow24h.pl
Reklama

Dolny Śląsk #pokrólewsku

Rusza nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zachęcająca do odkrycia najpiękniejszych zabytków w regionie.

© Materiały prasowe / UMWD

Najwięcej zamków i pałaców w Polsce, tajemnicze podziemia, liczne atrakcje turystyczne, żywa lekcja historii - Dolny Śląsk to bogactwo obiektów, które są świadkami dziejów regionu.

"Dolny Śląsk ma się czym pochwalić, to właśnie w naszym regionie znajduje się kilkaset zamków i pałaców – najwięcej w całym kraju. Wiele z nich zostało połączonych w ramach Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Warto je odwiedzać i poznawać ich historię. Te zabytkowe budowle położone na Dolnym Śląsku to nasze cenne dziedzictwo kulturowe i piękna wizytówka regionu. Zachęcam do udziału w nowej kampanii i zwiedzania Dolnego Śląska #pokrólewsku" – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Bogactwo różnorodności

Na Dolnym Śląsku każdy znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie. To tutaj możemy podziwiać zamki położone przy górskich szlakach, odrestaurowane obiekty pałacowe czy perły architektury słynne zarówno w Polsce, jak i w Europie. Ruiny zamku Wleń pamiętają najazd Mongołów, Kliczków nawiązuje swą formą do słynnych francuskich zamków, Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, Czocha zaś słynie z tajemniczych przejść, a Topacz z połączenia zamkowego klimatu z nowoczesnością.

"Podczas pierwszej tegorocznej kampanii promocyjnej przekonywaliśmy, że Dolny Śląsk jest dla każdego, a dziś chcemy udowodnić, że nawet dla najbardziej wymagającego turysty, który wypoczynek chce spędzić po królewsku! Wędrówki Szlakiem Zamków i Pałaców to okazja do podróży w czasie. Zachęcam, aby przy okazji zwiedzania poznać nie tylko historię obiektów, ale także historię ich słynnych mieszkańców" – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W ramach kampanii Dolny Śląsk #po królewsku powstanie seria artykułów i filmów, dedykowana komunikacja w social mediach oraz nowy przewodnik prezentujący uroki regionalnych zamków i pałaców.

"Ponad 50 najbardziej charakterystycznych dla Dolnego Śląska obiektów zostanie zaprezentowanych w przygotowywanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego publikacji. Wśród nich pojawią się perły architektury, czyli wizytówki naszego regionu jak Pałac Marianny Orańskiej, ale również mniej znane obiekty, które przy bliższym poznaniu potrafią zachwycić" – podkreśla Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.

Wakacyjne wydarzenia w dolnośląskich zamkach i pałacach

Pałace i zamki Dolnego Śląska to historia regionu wpisana w mury budynków. Zaskakują nietuzinkowym wystrojem, salami balowymi jak z bajki oraz rajskimi ogrodami – każdy może poczuć się w nich #pokrólewsku. Zabytki te to również idealna przestrzeń dla festiwali, koncertów, wystaw czy warsztatów.

Już w najbliższy weekend (22-23 lipca) Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na Turniej 4 Zamków. W zamku Świny nie zabraknie pokazów kowalskich i rycerskich, a także warsztatów ceramicznych i zielarskich, a w zamku Bolków na turystów czekać będą warsztaty łucznicze czy pokazy tańców dawnych. W sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się wielka parada rycerska z zamku Bolków do zamku Świny.

Zamek Grodziec także otwiera drzwi do dawnych czasów i już 22 lipca czeka na śmiałków z wyjątkowym nocnym zwiedzaniem „Legenda o przeklętym rycerzu”. W tym czasie w kamiennych murach twierdzy pojawią się wędrowcy z otchłani tajemnic.

Zamek Książ w trakcie Letniego Festiwalu Tajemnic (5-6 sierpnia) przeniesie turystów do niesamowitego świata technologii, robotów, sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości. Już po raz trzeci warownia odkryje przed przyjezdnymi niezwykłe tajemnice.

Festiwalowymi propozycjami zaskoczy również Zamek Czocha, który oferuje, m.in. wydarzenie „Czarodziejem być… Szkoła magii” (18-20 sierpnia). Pokazy z ogniem, animacje dla dzieci, bohaterowie powieści „Harry Potter” – to będą trzy dni magii i czarodziejstwa.

Zamek Sarny, który rok po roku odzyskuje dawną świetność, przyciąga nie tylko zachowanymi malowidłami, pięknym parkiem oraz spichlerzem dworskim. Z okazji ukończenia konserwacji malowidła ołtarzowego w kaplicy Św. Jana Nepomucena i odkrycia XVII-wiecznej polichromii – 25 lipca – odbędzie wieczór muzyki wczesnobarokowej. W renesansowych wnętrzach twierdzy można też zobaczyć do 30 listopada wystawę „Współczesna architektura krajobrazu w grupie wyszehradzkiej”. Galeria obrazów to prawdziwa gratka dla architektów krajobrazu. Prezentowanych jest na niej 40 obiektów zaprojektowanych przez inżynierów z Czech, Słowacji, Polski i Węgier.

Do muzycznych doznań idealnie nadają się również mury Pałacu w Krzyżowej. Tam odbędzie się festiwal Summer Guitar Festival (6-13 sierpnia). Impreza obejmuje zajęcia indywidualne i grupowe, konkursy gitarowe (gry klasycznej i fingerstyle), koncerty, wykłady oraz prezentacje instrumentów, adresowane do wszystkich miłośników gry na gitarze – od amatorów po profesjonalnych, doświadczonych już muzyków. Festiwal to idealne miejsce dla chcących doskonalić swoje gitarowe umiejętności, jak również tych, którzy chcieliby uczestniczyć w koncertach i wykładach jako obserwatorzy.

Niezależnie od tego czy jesteście fanami fantasy, science fiction, horroru czy steampunku, z pewnością znajdziecie coś dla siebie w trakcie Dni Fantastyki (25-27 sierpnia). Impreza odbędzie się w Zamku w Leśnicy, będzie okazja do spotkań ze znanymi autorami, m.in. Anną Sokalską, udziału w panelach dyskusyjnych, turniejach planszówek i wielu innych atrakcji.

Do poznania dawnych regionalnych smaków zachęca pałac Kamienica. Można tam skosztować potraw inspirowanych dawnymi regionalnymi przepisami oraz francuską i polską kuchnią pałacową. To podróż przez pory roku, to kwintesencja idei “z ogrodu na stół” Kucharze w rezydencji na nowo odkrywają historyczne przepisy Hrabstwa Kłodzkiego, wykorzystując je jako uzupełnienie współczesnych potraw. Do 31 lipca pałac bierze udział w festiwalu Fine Dining Week. To wyśmienita okazja, aby spróbować 5-daniowego zestawu degustacyjnego.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.