Wybory samorządowe 2024. Czym zajmuje się rada powiatu? Kto kandyduje?
Już za 4 dni w wyborach samorządowych wybierzemy między innymi członków rad powiatów. Czym zajmują się radni powiatowi? Kto może zostać członkiem rady powiatu? Wyjaśniamy.
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Wybrani w nich zostaną członkowie rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Tam, gdzie głosowanie w sprawie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura głosowania.
Czym zajmuje się rada powiatu?
Rada powiatu jest organem stanowiącym i kontrolnym władz powiatu. Jej pierwszym zadaniem jest podejmowanie decyzji dotyczących realizacji zadań należących do kompetencji powiatu. Zgodnie z przepisami Ustawy o samorządzie powiatowym, przykładowymi obszarami tych zadań są: zapewnienie dostępu do edukacji publicznej, pomocy społecznej, transportu zbiorowego i kultury, ochronę zabytków, ochronę środowiska, bezpieczeństwo obywateli czy przeciwdziałanie bezrobociu.
Do wyłącznej kompetencji rady powiatu należy:
- wybór i odwołanie zarządu powiatu;
- stanowienie o kierunkach działania zarządu powiatu i rozpatrywanie sprawozdań z jego działalności;
- uchwalanie budżetu powiatu;
- podejmowanie uchwał w sprawach wysokości wybranych podatków i opłat;
- podejmowanie uchwał w sprawach dot. sprzedaży, wynajęcia czy dzierżawy nieruchomości powiatu;
- podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.
Rada powiatu pełni również funkcję kontrolną, co oznacza, że nadzoruje działania zarządu powiatu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. Zarząd powiatu składa się zwykle od 3 do 5 osób, w tym starosty (przewodniczącego), wiceprzewodniczącego oraz członków zarządu. Natomiast powiatowe jednostki organizacyjne to między innymi Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Zarząd Dróg czy Powiatowy Dom Pomocy Społecznej.
Kto może zostać radnym powiatu?
O mandat radnego powiatu może ubiegać się każdy pełnoletni obywatel Polski, który posiada prawo wybieralności i zamieszkuje na stałe w powiecie, na terenie którego chciałby kandydować. Nie można łączyć funkcji radnego powiatu z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody, ani członkostwem w organach innej jednostki samorządu terytorialnego.
Liczba radnych powiatu zależy od liczby zamieszkujących go osób. W powiatach, gdzie liczba mieszkańców jest mniejsza niż 40 tys., wynosi ona 15. W powiatach ludniejszych zwiększa się o 2 osoby wraz ze wzrostem liczby mieszkańców o każde 20 tys. I tak w powiecie jaworskim rada ma 17 członków.
Kandydaci do Rady Powiatu Jaworskiego
Lista nr 1
Lista nr 3
Lista nr 5
Lista nr 10
Lista nr 11
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Reklama
Reklama
Popularne tagi
policja interwencja oświadczenie wypadek Kaczorów
Najczęściej komentowane
Ostatnie opinie
Janusz Masakra
5 kwietniaChciał skoczyć z dachu. Pomogli policyjni negocjatorzy
Somsiad I dobrze
27 lutegoDwaj poszukiwani zatrzymani przez funkcjonariuszy z Bolkowa
Ostatnia jego kadencja Ostatnia jego kadencja
10 wrześniaGrzegorz Kucab: Gmina Bolków ma ogromny potencjał