Logo Bolkow24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Powiat Jaworski wymiera. Do 2060 r. jego populacja zmniejszy się o ponad 30%

Region Jaworski w zastraszającym tempie traci swoich mieszkańców. Pokazuje to przeprowadzona przez Główny Urząd Statystyczny „Prognoza ludności na lata 2023-2060”.

© AS

„Prognoza ludności na lata 2023-2060” to symulacja przemian w ilości ludności, utworzona przez Główny Urząd Statystyczny. Oparta została na aktualnych danych oraz przewidywanych kierunkach przemian demograficznych, takich jak płodność, umieralność i migracja.

Wynika z nich, że maleje liczba ludności naszego regionu. Powiat Jaworski liczy dziś 46,8 tys. mieszkańców. Do 2060 roku może ich być jedynie 31,6 tys., co stanowi spadek o 32,3 proc.

GUS w swoich prognozach zapowiada spadek ludności dla wszystkich województw w naszym kraju. W roku 2022 liczba ludności naszego województwa sięgała niemal 2,9 miliona osób. Według prognoz do roku 2060 przewiduje się spadek do nieco ponad 2,4 miliona, co stanowi obniżkę o 13,6 proc. Stawia to Dolny Śląsk w II grupie województw wyludniających się:

  •     I - 7,1-12,6% - pomorskie, mazowieckie, małopolskie;
  •     II - 12,7 - 18,6% - wielkopolskie i dolnośląskie;
  •     III - 18,7 - 24,6% - zachodniopomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i podkarpackie;
  •     IV - 24,7 - 30,6% - opolskie, śląskie, łódzkie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie.

Zgodnie ze średnim scenariuszem, do roku 2060 liczba ludności w Polsce spadnie do 30,4 miliona osób. W scenariuszu optymistycznym przewiduje się spadek do 34,8 miliona osób, natomiast w scenariuszu pesymistycznym do 26,7 miliona osób. Oznacza to spadek populacji od 8 do 29 procent w porównaniu do roku 2022! 

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.