Logo Bolkow24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Milionowy silnik z fabryki Mercedesa w Jaworze

Z linii produkcyjnej fabryki Mercedesa w Jaworze zjechał milionowy silnik. Fabryka, uruchomiona w 2019 roku, stanowi pierwszy zakład produkujący silniki Mercedesa poza granicami Niemiec.

© Materiały prasowe / Mercedes-Benz Group Media

  • „Smart factory” w Jaworze to połączenie najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju

Uruchomiony w 2019 roku na Dolnym Śląsku zakład wyprodukował do stycznia br. milion wysoko zaawansowanych technologicznie i wydajnych czterocylindrowych silników konwencjonalnych (diesel i benzyna), które z Jawora są eksportowane do fabryk Mercedesa na świecie. Silniki "Made in Jawor" napędzają niemal wszystkie modele Mercedesa, od Klasy A, CLA, GLA i B po Klasę C, GLC, E i S.

Jawor jest jedyną w Europie fabryką silników Mercedesa zlokalizowaną poza Niemcami. Inteligentna fabryka, pracująca na zasadach Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju, zatrudnia obecnie ponad 1600 osób, a udział kobiet w załodze jest rekordowo wysoki (46% przy średniej dla tego typu zakładów na poziomie 15 proc.). Zaprojektowana jako zakład neutralny pod względem emisji CO2, zaopatrywana jest w energię odnawialną z pobliskiej  farmy wiatrowej, natomiast energia cieplna pochodzi z biomasy i (śladowych ilości) gazu.

"Jestem dumny z jakości naszych silników, które spełniają najbardziej wyśrubowane normy Mercedesa. Mamy tu kompetentną i zaangażowaną załogę i można powiedzieć, że wspólnie zwiększamy bilans polskiego eksportu. Silniki „Made in Poland” trafiają do naszych fabryk na całym świecie" – mówi Joerg Schmalenbach, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem. "Milion samochodowych serc z Jawora to dowód na to, że mamy w Polsce managerów i pracowników, którzy są w stanie spełnić najwyższe wymagania technologiczne i produkcyjne" - dodaje.

Fabryka w Jaworze produkuje też  baterie elektryczne do hybryd plug-in i aut czysto elektrycznych, m.in. dla Klasy C, E i S oraz EQA i EQB. Łącznie inwestycje Mercedesa w Jaworze to ponad miliard Euro.

Koncern przygotowuje się do kolejnej inwestycji w Jaworze o wartości ponad miliarda Euro. Będzie to fabryka czysto elektrycznych lekkich aut dostawczych.

"W sąsiedztwie istniejącego zakładu i z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury za kilka lat będziemy produkować w pełni elektryczne samochody dostawcze, na kompletnie nowej platformie VAN.EA" – mówi Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Planowana fabryka elektrycznych lekkich aut dostawczych to kolejny krok Mercedesa w kierunku elektromobilności i reorganizacji całej sieci produkcji w segmencie pojazdów dostawczych.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.