Logo Bolkow24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Wicemistrz Polski w Biegach Górskich mieszka w Mysłowie

Wielkim indywidualnym sukcesem, zawodnika Uczniowskiego Klubu Sportowego „Piast Bolków” Darka Jarosza, zakończyły się rozgrywane 13 kwietnia w Ustrzykach Dolnych Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich Stylem Anglosaskim.

Zdjęcie ilustracyjne © pixabay.com

Zawody odbyły się na trudnej i selektywnej trasie zlokalizowanej na stokach górującej nad Ustrzykami Kamiennej Laworty. Równo o godzinie 13.00  zawodnicy zgłoszeni do biegu na dystansie 5 kilometrów przystąpili do rywalizacji. Przez pierwszy kilometr biegacze pokonywali strome wzniesienie biegnąc zwartą grupą. Po jego pokonaniu tempo biegu wyraźnie wzrosło, a od stawki oderwała się niewielka grupa. Wśród nich znalazł się reprezentant klubu z Bolkowa.

Po przebiegnięciu nieco bardziej płaskiego odcinka trasy przed zawodnikami pojawiła się niemal pionowa, sześciuset metrowa ściana prowadząca na szczyt wzniesienia. Ten wymagający dużych umiejętności kondycyjnych fragment trasy spowodował rozbicie się czołowej grupy na pojedynczych biegnących w kilkumetrowych odstępach biegaczy. Z arcytrudnym zadaniem nasz zawodnik poradził sobie doskonale. Do punktu kontrolnego, zlokalizowanego na szczycie o wysokości ponad 700 m n.p.m. Darek dotarł jako jeden z pierwszych zawodników wyścigu.

Następna, nieco łatwiejsza część trasy, wiodła raz w dół, a raz w górę po stromych zboczach Laworty. Przed kolejnym trudnym odcinkiem, przebiegającym niemal pionowo w dół, Darek zajmował drugie miejsce biegnąc około 25 sekund za zawodnikiem prowadzącym stawkę. Szybkość z jaką poruszał się nasz zawodnik pozwoliła mu na gwałtowne zmniejszenie przewagi jaką uzyskał jego rywal, tak że tuż przed metą zlokalizowaną na ulicach Ustrzyk zawodnicy biegli znowu razem.

O losach wyścigu zdecydował finisz, który wśród szpaleru licznie zgromadzonych kibiców wygrał Jakub Strzelczyk z klubu Olimp Kozienice. O zaciętości walki dwójki biegaczy w może świadczyć fakt, że w końcówce wyścigu uciekli kolejnemu rywalowi reprezentującemu klub Zorza Gdynia o 1 minutę i 40 sekund.

Sukces Darka Jarosza cieszy tym bardziej, że był to jego pierwszy i od razu uwieńczony sukcesem start w biegu o charakterze górskim. W trakcie swojej trzyletniej przygody z bieganiem nasz zawodnik uzyskiwał bardzo dobre rezultaty na wielu imprezach lekkoatletycznym o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim.

W tym roku Darek został Halowym Mistrzem Dolnego Śląska w biegu na 1500 m oraz złotym medalistą Mistrzostw Dolnego Śląska w Biegach Przełajowych na dystansie 5000 m. Dotychczas w zawodach o randze Mistrzostw Polski Darek startował czterokrotnie. Były to rozgrywane w roku 2018 w Żaganiu i 2019 w Olszynie Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych oraz zorganizowane w Białej Podlaskiej w roku 2017 Mistrzostwa Polski Młodzików. W roku 2018 Darek uzyskał klasyfikację do rozgrywanej w Chorzowie na Stadionie Śląskim Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W zawodach tych reprezentował Dolny Śląsk w biegu na 2000 m. z przeszkodami.

Od roku 2017 Dariusz Jarosz jest zawodnikiem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Piast”, zrzeszającego głównie uczniów Szkoły Podstawowej w Bolkowie. Jego dokonania sportowe bardzo dobrze wpisują się w ponad dwudziestoletnią historię klubu, który w trakcie swojej działalności wychował wielu zawodników reprezentujących poziom sportowy pozwalający na zajmowanie czołowych miejsc w ogólnopolskiej rywalizacji w lekkiej atletyce.    

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Grzegorz Kucab
Grzegorz Kucab17 maja 2019 o 19:35
Pięknie
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.