Logo Bolkow24h.pl
Reklama

Uczniowie z powiatu jaworskiego projektują ubrania i propagują idee zero-waste fashion

Znamy wyniki VII edycji ekologicznego konkursu „Eko Gwiazda/edycja Jawor”. Laureatem konkursu został film Hanny Kroczak i Julii Sopaty z PCKZiU w Jaworze zatytułowany „Modne i eko”.

© Materiały prasowe / Mercedes-Benz Group Media

Fast fashion, czyli szybka moda zanieczyszcza naszą planetę. Jak podaje portal Earth.org, tylko w ciągu jednego roku produkuje się 100 miliardów ton odzieży, a większość, bo aż 92 miliardy ton, staje się odpadami. Szacunkowo do 2030 roku przemysł odzieżowy będzie rocznie generować do 134 milionów ton odpadów. To nie jest jedyny negatywny wpływ fast fashion – według UN Environmental Programme ta branża jest drugim co do wielkości konsumentem wody i odpowiada za około 10% globalnej emisji dwutlenku węgla. To więcej niż wszystkie loty międzynarodowe i żegluga morska razem wzięte.

VII edycja jaworskiej Eko Gwiazdy, organizowanej przez Mercedes-Benz Manufacturing Poland miała za zadanie zainspirować młodzież do przeanalizowania wpływu przemysłu odzieżowego na nasze środowisko i zainteresować ich tematem zero-waste fashion. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z powiatów: jaworskiego, legnickiego, świdnickiego i wałbrzyskiego. Tak jak w poprzednich latach, uczestnicy mieli za zadanie stworzyć krótki film promujący postawy proekologiczne.

Jury w składzie: Sebastian Streuff, Patryk Ramut, Anna Frąckowiak, Aleksandra Nawrot-Marchewka, Mateusz Kowal (Mercedes-Benz Manufacturing Poland) oraz Michał Bander (Starosta Powiatu Jaworskiego) przyznało nagrody główne, tablety iPad uczennicom Hannie Kroczak oraz Julii Sopacie z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za film „Modne i eko”, zrealizowany pod opieką Pani Izabeli Walusiak-Zdunek. Nagrodzony film opowiada o różnych sposobach ponownego wykorzystania starych ubrań oraz tekstyliów. Dziewczyny nadały im drugie życie, tworząc oryginalne kostiumy oraz np. nietuzinkowe osłonki-doniczki ze starych ręczników. Jury doceniło pomysłowość i wyobraźnię laureatek.

"Moda to dla mnie sposób na wyrażenie siebie. Szczególnie cenię modę ekologiczną, bo pozwala mi dbać o planetę, nie rezygnując ze stylu. Tegoroczna edycja Eko Gwiazdy pozwoliła mi podzielić się moją pasją ze swoimi rówieśnikami. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w konkursie, przy okazji fajnie spędzając czas z moją przyjaciółką" - komentuje Julia Sopata, jedna z laureatek tegorocznej edycji konkursu.

Lista finalistów:

  • „Umierające stylizacje - powrót do korzeni”, Gabriela Powroźnik pod opieką Pani Moniki Zawadzkiej z Zespołu Szkół nr 1. w Świdnicy.
  • „Drugie życie ubrań”, Patryk Banaś i Maxmilian Krejčí pod opieką Pani Izabeli Walusiak-Zdunek z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze.
  • „Eko od nowa”, Michał Rejczyk pod opieką Pani Agnieszki Jezierskiej z Zespółu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy.
  • „Ekologia w stylu”, Alicja Kopańska pod opieką Pani Małgorzaty Marczyk z V Liceum Ogólnokształcące w Legnicy.
  • „Modne i eko”, Hanna Kroczak oraz Julia Sopata pod opieką Pani Izabeli Walusiak-Zdunek z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze.
  • „Ekokreacja2”, Magda Głuszek oraz Hanna Filaszkiewicz pod opieką Pani Karoliny Chmielewskiej z Zespółu szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju.

"Od kilku lat Mercedes-Benz Manufacturing Poland wspiera młodzież w poszerzaniu wiedzy, realizując program edukacji ekologicznej. Problem nadmiernej konsumpcji dotyczy nas wszystkich i ważne jest, aby zachęcić młodych ludzi do szukania alternatyw, a przy okazji uwolnienia swojej kreatywności. Moda zero waste może być dobrym sposobem na wyrażenie siebie i troski o środowisko. Cieszymy się, że konkurs co roku cieszy się tak dużym zainteresowaniem" - mówi Marlena Biadała-Domino, PR Manager z Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Filmy finalistów można zobaczyć na stronie konkursu: www.ekogwiazda-jawor.pl

Konkurs „Eko Gwiazda/edycja Jawor” objęty był honorowym patronatem Starosty Jaworskiego Pana Michała Bandera.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.