Logo Bolkow24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

#tozJawor: Myślisz o zwierzętach? Nie strzelaj w Sylwestra!

„Myślisz o zwierzętach? Nie strzelaj w Sylwestra!” to coroczna akcja organizowana przez jaworskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami i Toyotę Dobrygowski.

© Materiały prasowe

Jej celem jest przekonanie ludzi do zaprzestania organizowania pokazów pirotechnicznych oraz zwiększenie świadomości ludzi, że jeśli huczne powitanie Nowego Roku to tylko o północy.

W dolnośląskich miastach #Jawor, #Legnica, #Strzegom, #Złotoryja, #Wrocław pojawiają się nowe punkty sprzedaży fajerwerków. Rozumiem, że ludzie muszą odpalać fajerwerki i petardy, ale nie rozumiem, dlaczego robią to zamiast w Sylwestra w wiele innych dni, przed i po Nowym Roku. Zwierzęta wtedy ogromnie cierpią. Niektóre przerażone giną pod kołami samochodów, inne umierają na zawał serca, jeszcze inne ślepną. Apeluję do wszystkich, żeby świętować racjonalnie. I jeśli inaczej się nie da, tylko w ten jeden dzień używać fajerwerków. To daje szansę właścicielom przygotować zwierzęta do nadchodzącego dla nich koszmaru – mówi Joanna Babiś z jaworskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i przedstawiciel sponsora przytuliska - Toyota Dobrygowski.

Mimo, że do sylwestrowej nocy pozostało jeszcze kilka dni, wieczorami już słychać wystrzały fajerwerków. Amatorzy dużego hałasu i wizualnych doznań swoim zachowaniem narażają tysiące zwierząt na ogromny stres. Każdy, kto ma w domu zwierzaka doskonale wie, jak bardzo się on boi, gdy za oknami wybuchają sztuczne ognie i petardy. Zwierzęta reagują na hałas ucieczką. W domu chowają się w najciemniejszy i najmniejszy kąt. Jeśli w czasie wybuchu są akurat na zewnątrz, potrafią przerażone gnać przed siebie. Wiele z nich właśnie wtedy trafia do schroniska. Zachęcamy do zgłębienia tematyki negatywnego wpływu odpalania fajerwerków na zwierzęta. Posiadacze psów czy kotów wiedzą na pewno jak wielki strach u zwierzaków wywołują huki wystrzałów. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do zawału. Zwierząt domowych, które boją się wystrzałów najlepiej nie zostawiać samych w tych ciężkich dla nich, sylwestrowych godzinach. Dobrze zostać z nimi w domu, zamknąć okna, pozwolić, aby same wybrały miejsce, w którym chcą się ukryć, można także włączyć muzykę, aby choć trochę zagłuszyć dźwięki fajerwerków.

Co roku tysiące zwierząt w wyniku paniki spowodowanej hukiem oraz rozbłyskami światła ucieka, okalecza się i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Już tydzień przed Sylwestrem - kiedy tylko rozpoczynają się pierwsze wystrzały - do naszego przytuliska #tozJawor trafiają przerażone do granic możliwości psy, które zrywają się właścicielom ze smyczy w czasie spacerów, które przerażone biegną na oślep przed siebie, nie zważając na ruchliwe ulice – dodaje Bartosz Misiewicz, Członek Zarządu #TOZ Jawor. Większość z tych zwierząt, która do nas trafia nie ma adresatki przy obroży ani chipa, z których moglibyśmy sczytać dane adresowe. W trosce o wszystkie zwierzęta apelujemy, aby rozważnie korzystać z fajerwerków i dlatego w imieniu wszystkich Wolontariuszy organizacji zwierzęcych apelujemy o rozsądek, a na Nowy Roku chcemy życzyć wszystkim radości, spokoju i odpowiedzialności.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Jaworze to stowarzyszenie, które prężnie działa na terenie gminy Jawor od 2008 roku. Dotychczas przeprowadzono ponad 2200 udanych adopcji psów i ponad 3000 adopcji kotów. Wszystkie informacje związane z działalnością oraz ogłoszenia adopcyjne znajdą się na profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/tozjawor/

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.