Logo Bolkow24h.pl
Reklama
hurtownia zabawek oraz artykułów szkolnych i biurowych

STATE OF GLASS – Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum Szkła Artystycznego i Designu

W dniach 15-23 lipca br. po raz kolejny odbędzie się projekt, mający na celu wymianę doświadczeń pomiędzy artystami, hut mistrzami i technologami z terenu Polski i Czech oraz wspólne tworzenie autorskich dzieł sztuki i designu.

© Materia??y prasowe / Whitepress

W dniach 15-23 lipca br. po raz kolejny odbędzie się projekt, mający na celu wymianę doświadczeń pomiędzy artystami, hut mistrzami i technologami z terenu Polski i Czech oraz wspólne tworzenie autorskich dzieł sztuki i designu przez znakomitych specjalistów i twórców szkła. Zaplanowane aż w czterech miejscach warsztaty oraz sympozjum będą także formą prezentacji najnowszych, ekologicznych technologii szkła artystycznego, a całe wydarzenie zakończy wystawa dzieł powstałych podczas projektu, zaplanowana na grudzień 2022 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

„State of Glass” to przedsięwzięcie wpisujące się w obchody Międzynarodowego Roku Szkła ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W jego ramach prezentowane są różnorodne możliwości tego materiału, podkreślające rolę szkła oraz jego znaczenie dla poprawy rozwoju nowoczesnych technologii. Wydarzenie, nad którym Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski, promuje również tzw. „kulturowe złoto” Dolnego Śląska, z jego unikatowym w skali ogólnopolskiej szlakiem hutnictwa, a także niezwykle bogatą tradycją artystyczną w tym zakresie.

Organizatorem projektu jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.. Poza działaniami artystycznymi oraz edukacyjnymi, wydarzenie obejmie aktywności o charakterze integracyjnym, takie jak przejazd uczestników warsztatów na starych rowerach z huty Karlsthal (Stacja Turystyczna Orle w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach) do dawnej huty Josefa Riedela w czeskiej Izerce.

Program wydarzenia:

Leśna Huta, Kołłątaja 2, Szklarska Poręba, PL

16–21.07.2022

godz. 10:00-14:00

Warsztaty i pokazy otwarte dla publiczności

Szkoła Rzemiosła Artystycznego, Smetanovo zátiší 470, Železný Brod, CZ

16–20.07.2022

godz. 10:00–14:00

Warsztaty i pokazy otwarte dla publiczności

Laboratorium Szkła, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Jana Matejki 28, Jelenia Góra, PL

16–20.07.2022

godz. 10:00–18:00, przerwa 14:00-15:00

Warsztaty i pokazy otwarte dla publiczności

Stacja Turystyczna ORLE (dawna huta Karlsthal), Szklarska Poręba-Jakuszyce, PL

Warsztaty specjalistyczne otwarte dla publiczności:

22.07.2022 | Warsztaty

godz. 13:00–18:00

– podstawy tworzenia witrażu

Prowadzenie: Joanna Bujak (PL)

– obróbka szkła w ogniu palnika gazowego

Prowadzenie: Kamila Mróz (PL)

od godz. 16:00 do późnych godzin wieczornych

– dmuchanie i formowanie szkła na gorąco z masy szklanej wytopionej w hutniczym piecu plenerowym

Prowadzenie: Henryk Łubkowski (PL)

■ SYMPOZJUM ■

22 lipca, godz. 16:00–18:00 Stacja Turystyczna ORLE (dawna huta Karlsthal), Szklarska Poręba-Jakuszyce

Prelegenci: Kamila Mróz (PL), Oldrich Palata (CZ), dr Edyta Patro (PL), Katarzyna Pilic (PL), dr Mariusz Łabiński (PL), Jiří Šuhájek (CZ)

■ RAJD ROWEROWY ■

23.07.2022, start o godz. 8:00

Na zakończenie pleneru odbędzie się otwarty przejazd na zabytkowych rowerach z byłej huty Karlsthal (Orle, PL) do byłej huty Josefa Riedela (Izerka, CZ).

Informacje praktyczne:

Dyrektor Festiwalu: Igor Wójcik

Kierownik artystyczny Festiwalu: Mariusz Łabiński

Kurator artystyczny warsztatów i sympozjum: Andrzej Mazur-Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.