Logo Bolkow24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Jak zdobyć zlecenia na realizację usług leśnych?

W Polsce funkcjonuje obecnie około 430 nadleśnictw. Przeciętne miesięczne zatrudnienie w Lasach Państwowych wynosi ponad 26 tysięcy etatów.

© Materiały prasowe / Whitepress

W Polsce funkcjonuje obecnie około 430 nadleśnictw. Przeciętne miesięczne zatrudnienie w Lasach Państwowych wynosi ponad 26 tysięcy etatów. Tak pokaźna grupa osób odpowiada między innymi za ochronę lasu, produkcję drewna oraz surowców i produktów użytkowania ubocznego lasu czy budowę i utrzymanie dróg leśnych. Nie wszystkie jednak zadania jest w stanie wykonać we własnym zakresie. Lasy Państwowe są państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, reprezentującą Skarb Państwa w zakresie zarządzanego mienia. Z tego tytułu przy wyborze wykonawców poszczególnych przedsięwzięć są zobligowane do stosowania reguł zamówień publicznych. W tym artykule podpowiadamy jak podpisać umowę z sekcji Lasy Państwowe przetargi, czego dotyczą postępowania wszczynane przez nadleśnictwa oraz gdzie ich szukać.

Przetargi Lasy Państwowe – czego dotyczą zamówienia?

Przedsięwzięcia publiczne wszczynane przez poszczególne nadleśnictwa obejmują swoim zakresem wiele branż i segmentów gospodarki. Głównym typem zadań są roboty budowlane, ale nie brak też projektów szkoleniowych, transportu czy dostaw. Przykładowe realizacje z ostatniego roku dotyczą między innymi:

  • Obsługi Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego wraz z monitoringiem przeciwpożarowym terenów leśnych.

  • Wykonywania usług z zakresu gospodarki leśnej.

  • Dostawy mebli do budynku administracyjno-biurowego.

  • Zakupu repelentów odstraszających dziki na pasie zaporowym.

  • Usługi projektowania budowlanego i przeglądów techniczno – budowlanych.

  • Sprzątania pomieszczeń biurowca Nadleśnictwa.

  • Montażu klimatyzatorów w budynku Nadleśnictwa.

  • Usunięcia niewybuchów w Leśnictwie.

  • Budowy Osady Leśnej.

  • Przebudowy sali konferencyjnej biura Nadleśnictwa.

  • Utrzymania dróg leśnych i remontu szlaków zrywkowych.

  • Wymiany wodospustów na terenie Nadleśnictwa.

  • Przebudowy drogi leśnej pożarowej.

Wyszukiwarka przetargów – gdzie szukać ogłoszeń?

Wszystkie Nadleśnictwa są zobowiązane do publikacji zadań z sekcji przetargi Lasy Państwowe w bazie Biuletynu Informacji Publicznej. Zazwyczaj postępowania są także dostępne na witrynach internetowych Zamawiających. Jak już wspomnieliśmy tych mamy w Polsce 460. Jest to duża liczba, stąd codzienne odwiedzanie wszystkich stron mija się z celem. Strata czasu połączona z prawdopodobieństwem pominięcia istotnych informacji jest dużo bardziej kosztowna niż wykupienie dostępu do wyszukiwarki przetargów https://www.oferent.com.pl. Dzięki niej w wygodny sposób przy użyciu kilku kliknięć otworzymy kompletną listę aktualnie prowadzonych postępowań. Serwis oferuje też możliwość weryfikacji zamówień historycznych oraz podgląd pod wyniki zamówień, które pozwalają lepiej poznać konkurencję i przygotować się do wyceny. Wyszukiwarka przetargów oferent.com.pl pozwoli skutecznie pozyskiwać zlecenia na usługi leśne. Przewiduje także darmowy okres próbny.

Lasy Państwowe przetargi – na które postępowanie składać ofertę?

Każdy wykonawca sam określa swoją strategię ekspansji rynkowej. Przedsiębiorcy cechujący się niską skłonnością do podejmowania ryzyka wolą skupiać się na najbliższym otoczeniu i składać propozycje w obrębie jednego bądź kilku regionów. Co jednak w sytuacji, gdy na tym terenie pojawi się silna konkurencja? W tej sytuacji prawdopodobieństwo sukcesu będzie niższe, a ciągłość otrzymywania zleceń zagrożona. Innym pomysłem na uczestnictwo w rynku zamówień publicznych jest rozszerzenie działalności na całą Polskę. Liczba postępowań będzie w tej sytuacji większa, co znacząco podniesie szanse na podpisanie umowy. Może się także okazać, że stawki obowiązujące w innym województwie są wyższe, a więc wzrosną potencjalne zyski firmy.

Lasy Państwowe przetargi – jak przygotować dużą ilość ofert?

Składanie wielu ofert jednocześnie ma swoje zalety, ale także ograniczenia. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że wymaga to podjęcia trudu. Na standardową ofertę z sekcji przetargi Lasy Państwowe składa się nie tylko formularz propozycji, ale także dowód wniesienia wadium, zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu ze składkami, wykazanie potencjału personalnego oraz doświadczenia, w specyficznych okolicznościach również przygotowanie kosztorysu czy uzasadnienia rozwiązań równoważnych. Nie każdą firmę stać na powołanie zespołu specjalistów od zamówień publicznych. Jak zatem złożyć znaczącą liczbę ofert w krótkim terminie? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą ułatwić realizację tego zadania:

  • Przeznaczenie danych osób i urządzeń w jednym przetargu co do zasady nie stoi na przeszkodzie wskazania tych samych zasobów w innym zamówieniu.

  • Jeśli dany projekt został podzielony na części i wymaga wykazania potencjału, którego nasza firma obecnie nie posiada, możemy skorzystać z cudzego sprzętu i ludzi. Dobrym pomysłem jest tu powołanie się na podwykonawców lub założenie konsorcjum.

  • Pozyskiwanie dokumentów urzędowych z wyprzedzeniem. Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego czy ZUS/US są ważne przez kilka miesięcy od ich wydania.

  • W sytuacji podbramkowej można podjąć decyzję o niezłożeniu dokumentów wskazujących na posiadanie zasobów w terminie składania ofert. W tej sytuacji Zamawiający obowiązkowo musi wezwać wykonawcę do uzupełnień. Dodatkowy bufor czasu powinien wystarczyć na przygotowanie dokumentów.

Lasy Państwowe przetargi – ryzyko nadmiaru zleceń

Brak nowych zamówień jest problemem dla firmy, ale ich nadmiar też może doprowadzić do kłopotów. Decydując się na silnie ekspansywną strategię uczestnictwa w rynku zamówień publicznych, trzeba być ostrożnym.

Jeśli okaże się, że jednocześnie toczy się kilkanaście postępowań, a my złożyliśmy najkorzystniejsze oferty w zbyt dużej liczbie projektów, możemy przyjąć dwie strategie:

  • Najprostszym rozwiązaniem jest rezygnacja z części zadań z sekcji Lasy Państwowe przetargi. To jednak bardzo często kończy się utratą wadium (ale nie zawsze, o czym warto pamiętać!).

  • Drugim pomysłem jest skorzystanie z usług podwykonawców. Praktyką Nadleśnictw jest zastrzeganie do samodzielnej realizacji niektórych elementów zamówienia. Jednak pozostałe, które zazwyczaj zabierają najwięcej czasu, można spokojnie przekazać zaufanemu podmiotowi.

Kluczowa jest tu czujność i prawidłowe szacowanie możliwości finansowo-przerobowych.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.