Logo Bolkow24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Geblewicz: wielopoziomowe sprawowanie rządów nie jest sloganem

Wielopoziomowe sprawowanie rządów nie jest sloganem i nie powinno ograniczać się do koncepcji czysto akademickiej – podkreślił w piątek w Rzymie marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

© Materiały prasowe / PAP

Marszałek, który jest sprawozdawcą opinii Komitetu Regionów w sprawie lepszego stanowienia prawa, wziął udział w 9. Konferencji na temat pomocniczości, która odbyła się we włoskim Senacie.

Traktat z Lizbony niewątpliwie spowodował włączenie na stałe wielopoziomowego sprawowania rządów do funkcjonowania Unii Europejskiej. (…) Wielopoziomowe sprawowanie rządów nie jest sloganem i nie powinno ograniczać się do koncepcji czysto akademickiej – podkreślił Geblewicz.

Marszałek zwrócił uwagę, że Europa jest wielowarstwowym systemem politycznym i systemem sprawowania rządów.

Nadszedł czas, by w pełni wykorzystać ten fakt w naszej pracy – apelował Geblewicz.

Do realizacji tego postulatu może przyczynić się zainaugurowany w Rzymie pilotażowy projekt dotyczący pomocniczości Europejskiego Komitetu Regionów i Konferencji Europejskich Regionalnych Zgromadzeń Ustawodawczych (CALRE). W skład tej ostatniej wchodzi 74 przewodniczących europejskich regionalnych zgromadzeń ustawodawczych z kilku europejskich krajów. Celem wspólnego projektu będzie zorganizowanie debat w zgromadzeniach regionalnych na temat rocznego programu prac Komisji Europejskiej. Do KE trafi następnie opinia samorządów w tej sprawie.

To nie jedyna inicjatywa Komitetu Regionów dot. pomocniczości. Na początku roku Komitet uruchomił projekt pilotażowy "Sieć regionalnych centrów" (#RegHub). Podczas fazy pilotażowej projektu (2019–2020) Komitet będzie zasięgał opinii 37 regionów – w tym pięciu polskich - w celu przetestowania metod przekazywania informacji zwrotnych na temat wdrażania wybranych polityk UE np. w zakresie zamówień publicznych, zmiany klimatu, ochrony środowiska i spójności. Następnie opinie zostaną przekazane unijnym prawodawcom.

Jak podkreślił Geblewicz, europejskie miasta i regiony mają ogromne praktyczne doświadczenie we wdrażaniu prawodawstwa UE - wiedzą, które rozwiązania się sprawdzają w terenie, i najlepiej znają potrzeby obywateli. Zdaniem marszałka, kwestią zdrowego rozsądku jest zatem, by szczeble najbardziej odpowiedzialne za wdrażanie przepisów UE miały możliwość wzięcia aktywniejszego udziału w ich opracowywaniu.

Pomiędzy różnymi szczeblami sprawowania rządów musi być stabilny przepływ informacji. Musimy również dopilnować, by obywatele byli jego częścią. (…) W walce z populizmem dużym atutem może być komunikacja na temat pomocniczości jako koncepcji przyjaznej dla obywateli. Politycy lokalni i regionalni są dobrze przygotowani, by przekazywać takie przesłania europejskim obywatelom – ocenił samorządowiec.

Geblewicz wyraził też nadzieję, że Parlament Europejski w nowej kadencji będzie silnie zaangażowany w realizację koncepcji aktywnej pomocniczości. Nawiązanie "bardziej ożywionego, stałego dialogu politycznego" między PE a KR-em, zdaniem marszałka, w dużej mierze zwiększyłoby przejrzystość europejskiego procesu decyzyjnego.

Nasi obywatele są zainteresowani UE i pokładają w niej nadzieję, lecz czują się również od niej oderwani. Ustanowienie dwustronnych kanałów komunikacji między PE a KR-em pomogłoby zwiększyć bliskość i legitymację demokratyczną Unii – podkreślił.

Geblewicz powiedział też, że w ostatnim czasie współpraca między Komisją Europejską a KR-em wykroczyła poza ustalenia zawarte w umowie o współpracy i spodziewa się, że w nadchodzącej kadencji KE będzie można nadal wykorzystywać "owocne kontakty".

Samorządowiec zwrócił też uwagę na "szczebel" krajowy, mówiąc, że istotne jest, by regiony współpracowały z poziomem krajowym i by "szczeble" te uzupełniały się wzajemnie, a nie konkurowały ze sobą.

Nadszedł kluczowy moment dla Unii Europejskiej, przed którą na początku kadencji stoją poważne wyzwania, ale i otwierają się fantastyczne możliwości. Nasze wybory zadecydują o tym, czy UE odniesie sukces jako projekt, któremu obywatele mogą zaufać i za który mogą się czuć odpowiedzialni – zaznaczył Geblewicz.

Organizowana co dwa lata przez Europejski Komitet Regionów Konferencja na temat pomocniczości ma na celu zwiększenie tempa międzyinstytucjonalnych prac związanych z monitorowaniem tego procesu.

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.