Logo Bolkow24h.pl
Reklama

Cieszyński: już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią płatność Blikiem w mObywatelu

Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty - poinformował w piątek Janusz Cieszyński.

© Materiały prasowe / PAP

Minister wyjaśnił, że projekt takiej płatności rząd realizuje we współpracy z BLIK i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Cieszyński do wpisu na Twitterze na ten temat dołączył nagranie, na którym widać, jak będzie wyglądała nowa usługa.

Aplikacja mObywatel wkrótce zyska nowe funkcje i zmieni wygląd. Na rządowym portalu w zakładce poświęconej mObywatelowi 2.0 (https://www.gov.pl/web/cyfryzacja-badania-i-projektowanie-mobywatel20) dostępne są specjalne makiety, które prezentują, w jaki sposób w aplikacji będzie można załatwiać poszczególne sprawy. Oprócz ePłatności to także m.in. wystawienie pełnomocnictwa, zgłoszenie nielegalnych treści w sieci, jak również możliwość sprawdzenia, czy autobus, którym np. będzie się podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC.

Jednocześnie z pracami nad nową odsłoną mObywatela trwają prace legislacyjne nad ustawą o aplikacji mObywatel, która pozwoli m.in. na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty, a w bankach obowiązek respektowania dowodu w mObywatelu zostanie wprowadzony 1 września.

Ustawę o mObywatelu, która przewiduje także dodanie do aplikacji szeregu nowych dokumentów, 9 marca uchwalił Sejm, a w czwartek Senat przyjął ją z poprawkami. Zaproponowane przez senatorów zmiany rozpatrzą jeszcze posłowie. Potem ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

Agnieszka Ziemska

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. bolkow24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie

 

bolkow24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Gminy Bolków. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Bolkowa i okolic.